Kotlet schabowy
Jednym z dań, które kojarzy się z tradycyjną polską kuchnią jest kotlet schabowy. Serwowany w wielu domach jako niedzielny obiad. Mieszkając w bloku zapewne nieraz słyszałeś jak sąsiedzi go przygotowują!
Kotlet schabowy tradycyjny przywodzi na myśl zazwyczaj solidny płat schabu, często z kością. Mi osobiście taka forma nie podbiła podniebienia na tyle, by był to mój ulubiony kotlet schabowy. Tu z pomocą nadchodzi drugie tradycyjne danie, tym razem kuchni austriackiej.
Zapraszam na mój Instagram, by być na bieżąco!
Wiener Schnitzel – Sznycel po wiedeńsku, czyli płat chudej, bardzo ciężko rozbitej cielęciny. Opanierowany i smażony na maśle. Będąc w Austrii, nie sposób go nie spróbować. Poza walorami smakowymi cielęciny, mnie najbardziej urzeka sposób rozbicia mięsa. Cielęcina po odpowiednim przygotowaniu wręcz przepuszcza światło.
I tak w połączeniu tych dwóch potraw odnalazłem ulubione kotlety schabowe. Mięso jakiego używam to schab wieprzowy bez kości, a rozbijam go tak mocno jak na austriacką wersję kotleta. Spróbuj! To prawdziwa rozkosz dla podniebienia!
Kotlety schabowe możesz podać z moimi ziemniakami z piekarnika – sprawdź!
Wskazówka
Wypracowałem sobie idealną ilość mięsa potrzebną na przygotowanie jednego kotleta schabowego, jest to 150g. Taki kotlet jest wstanie w pełni nasycić jedną dorosłą osobę. Oczywiście zachęcam do wypracowania swojej porcji, jeśli ta nie będzie odpowiednia.
Przy rozbijaniu mięsa bardzo ważnym czynnikiem jest tłuczek. Najlepiej jeśli jest ciężki i metalowy. By zmiękczyć i nawilżyć mięso, namocz dłoń wodą i delikatnie pomasuj kawałek schabu. Na koniec pamiętaj, by mięso przykryć folią spożywczą. Poza zachowaniem czystości przy rozbijaniu mięsa, pozwoli to zabezpieczyć je przed rozrywaniem się włókien.
Pyszna mizeria to doskonały dodatek do niedzielnego obiadu!
Kotlet schabowy
2
osób1
godzinaLista Składników
300g schabu wieprzowego bez kości
2 jajka
0,5 łyżeczki pieprzu
0,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki papryki słodkiej
50ml mleka
100-150g bułki tartej
Przygotowanie
- Mięso podziel na dwa kawałki w poprzek włókien. Następnie rozbij bardzo cienko tak, by po podniesieniu mięso się nie rozrywało ale przepuszczało światło. Skorzystaj z wskazówek dotyczących rozbijania.
- Rozbite kotlety dopraw odrobiną soli i pieprzu. Pozostaw na chwilę.
- W naczyniu rozbełtaj jajka, dodaj pieprz, sól, paprykę oraz mleko.
- Przygotuj w płaskim naczyniu bułkę tartą oraz rozgrzej olej na patelni.
- Mięso dokładnie obtocz w jajku, następnie dokładnie obtocz w bułce tartej dociskając ją dłonią do mięsa.
- Kotlety smaż na średniej mocy kuchenki do zarumienienia z obu stron. Podawaj z ulubionymi dodatkami. Gotowe!
2 komentarze